A kormánypártok rezsicsökkentési akciója politikai értelemben telitalálat. Rezsit minden szavazópolgár fizet, következésképp minden szavazópolgárnak ezresekkel kevesebbet kell kiadnia minden hónapban. Ki ne örülne ennek? Budapest utcáit járva nem egyszer lehet látni sorban állva az embereket, hogy aláírásukkal támogassák a kormány rezsicsökkentési akcióját.
Forrás: Balázs József
Az ellenzék nehéz helyzetben van. Látja, széles rétegek helyeslik ezt a rezsicsökkentét. Ha nem támogatja, elveszíti a lehetőségét is, hogy ezek az emberek rá szavazzanak. Mit tesz hát? Helyesli vagy egyenesen kevesli annak mértékét! És persze érvelni próbál, hogy nem jó ez így, mert nem igazságos, nem jó ez így, mert növel(het)i a fogyasztást, nem ösztönöz takarékosságra. Árcsökkentés helyett inkább szigetelni kellene a házakat, úgy még többet is lehetne spórolni, mint 10%, és ezzel sokat teszünk a fenntarthatóságért is. De ezt most kell mondani?
Mi ebben az új? 2010-es választások előtt megjelenő "Nemzeti Ügyek Politikája" című Fidesz kiadvány 33. oldalán a következőt olvashattuk:
Zavarja a Fidesz szavazót, hogy ebből semmi sem lett? Egyáltalán érdekli a mai magyar társadalmat az energiahatékonyság? Valószínűleg nem nagyon, legfeljebb annak pénztárcakímélő hatásán keresztül. De hát a rezsi így is csökkent, akkor mit törje magát energiahatékonysági beruházáson, meg annak finanszírozásán!
Ilyen társadalmi körülmények között Bajnai Gordon bejelenti (12. perc környéke), hogy van egy jobb rezsicsökkentő programjuk! Úgy szigetelnék le a házakat, hogy az a lakóknak egy fillérjébe sem kerülne, és 10 ezer, illetve ennél is több munkahelyet teremtene. Szuper!
Az Energiaklub nem is olyan régen makrogazdasági hatáselemzést készített egy nagyszabású lakossági energiahatékonysági programról. Ők úgy találták, évi 110 ezer lakás felújítása min. 50 ezer embernek adna munkát! Látjuk az összefüggést? Bajnai 10 ezer munkahelyet teremtő lakásfelújítása évi 22 ezer lakásra elég. Tudjuk Magyarországon hány lakás van? 4 millió! Ha ennek csak negyedét kellene leszigetelni, Bajnai Gordon kampánykörútján így tud majd érvelni a feldebrői Ilonka néninek:
- Kedves Ilonka néni! Szavazzon rám! Én megigérem Önnek, hogy visszaemelem rezsijét a korábbi szintre, és garantálom, le fogjuk szigetelni házát, legkésőbb 2059-ig!
Ugye milyen megnyerő? Vagy félreértettem Bajnait? Megteszem hát azt, amit az emberek kb. 95%-a biztosan nem, megnézem mit ír erről a Haza és Haladás. Inkább ne tettem volna! Itt már szó nincs a szolgáltatók bevonásáról a részben elengedett robin-hood adón keresztül, ellenben írnak uniós forrásról, az Európai Befektetési Bank és a magyarországi kereskedelmi bankok finanszírozásáról! Ráadásul a számok köszönő viszonyban sincsenek az Energiaklub tanulmányában találhatókkal...
És akkor még a kormányoldal is üti, ahol éri...
A társadalom egy jelentős, politikából kiábrándult része pénztárcáján közvetlenül érzékeli a rezsicsökkentést, ezzel egyidőben látja az ellenzék utólagos, kapkodó, improvizatív alternatíva állítását. Az ellenzék pedig még jobban is jár, ha az állampolgár nem gondol bele az általuk elmondottakba...
Egy kormányt leváltani igyekvő szervezetnek részletes programot, cselekvési tervet, víziót kellene, kellett volna már régen adnia, ami miatt érdemes lenne rájuk szavazni! Egy olyan vízió miatt, amiben -sok minden mellett- szerepelt volna az energiahatékonyság okozta rezsicsökkentés, az emiatt elmaradó import okozta azonnali GDP növekedés(!), amelynek ismeretében a kormány rezsicsökkentését hallva kapásból az jutna az ember eszébe, hogy ezt nem így kellene. Hiszen ebben mindenki, az ellenzéki pártok és a 2010-es Fidesz is egyetért!
Persze, meglehet igazságtalan vagyok az ellenzékkel szemben, nekik nincs meg a kellő anyagi, szervezeti hátterük ahhoz, hogy széles társadalmi rétegekhez eljuttassák nézeteiket. Az LMP esetében biztosan ez a helyzet.
És ha már az LMP-nél tartunk... A magyar ökopárttól elvárható lett volna, hogy a rezsicsökkentést csípőből, metsző kritikával illesse. E helyett végtelenül erőtlen és semmitmondóan közhelyes nyilatkozatokat tesz (pl. ez és ez), amelyeknek kevesebb egyediséggel bírnak egy balatonos hűtőmágnesnél. Az LMP számokkal nem igen terheli az érdeklődőt, hozzájuk képest a Haza és Haladás fentebb említett állásfoglalása kisebb szakdolgozat! Higgyük el nekik, mert az ökopárt mondja! Na igen, talán elhiszi a politikából kiábrándult magyar választó, ha hiteles a párt, hitelesek az emberek. És azok?
Az LMP (és a PM is) végtelenül atomenergia ellenes. Nem tudom, ez azért van-e mert egy öko pártnak ilyennek "illik" lennie, vagy mindannyian meggyőződésből ellenzik, de nem csak Paks bővítését, az üzemidő meghosszabbítását is. Ez egy álláspont, amivel lehet azonosulni. Való igaz, Fukushima környékén sok-sok ember az atomerőmű miatt nem térhet vissza lakhelyére, már két éve.
Az LMP a mostani rezsicsökkentési hevületben is van ereje az atomenergia ellen kampányolni. Két hete került fel főoldalukra a 20 kérdés – 20 válasz az atomerőmű-bővítésről című elemzésük. Sok pontra adott LMP-s választ lehetne vitatni, ha érdemes volna. De nem az, mert az egyik pontra adott válaszuk valami elképesztő:
"7. Olcsóbb-e az áram azokban az országokban, ahol jelentős arányú a nukleáris energia részaránya az áramtermelésben?
Nem. Franciaországban,ahol Európában a legnagyobb az atom részaránya az áramtermelésben ugyan valóban relatíve alacsony a lakossági áramár, ám ennek az az oka, hogy a lakossági fogyasztást a vállalatok keresztfinanszírozzák, az ő drágább áramszámlájuk pedig beépül a lakossági fogyasztói árakba."
Az LMP feltételezi, hogy főleg fiatalokból álló célközönsége 2013-ban, az internet korszakában, amikor bármilyen statisztikai adatot két perc alatt el lehet érni, nem fogja ezt leellenőrizni, pl. az eurostat-on (itt és itt).
áramár EUR/kWh 2012, adók nélkül |
Lakossági fogyasztónak | Ipari fogyasztóknak |
Magyarország | 0,1197 | 0,1000 |
Németország | 0,1441 | 0,0895 |
Franciaország | 0,0986 | 0,0809 |
Dánia | 0,1314 | 0,0829 |
Tény, az áram Franciaországban a legolcsóbb a lakossági és az ipari fogyasztónak is. Igen, az iparinak is! Annak ellenére, hogy -az LMP szerint- ő keresztfinanszírozza az olcsó lakossági áramot... Akkor hogy lehet igaz az, amit az LMP üzenni próbál? Lehet, hogy ezeket a tényeket ők nem is ismerik, és intellektuális értelemben olyan igénytelenek, hogy az általuk le sem ellenőrzött információk alapján igyekeznek informálni a közvéleményt, csak mert az beleillik anti-atomos nézetrendszerükbe? Vagy tudják ők ezt pontosan, de úgy érzik az atomenergia ellen felhozható érvek nem elég meggyőzőek, ezért muszáj azt egy picit feltupírozni?! De ha meg nem elég meggyőzőek, akkor miért kell ellene annyira küzdeni?
Nem Lehetne Más az egész magyar Politika?
Ui.: ha valaki esetleg sértve érezné magát, mert kedvenc pártját kritika érte, tőle elnézést kérek, az írás nem ellene irányult. A politikusok vannak az emberekért, és nem az emberek a politikusokért!