Európa 2. legnagyobb napelem piaca felett idén sötét fellegek kezdtek el gyülekezni.
Olaszország a napelemes áramtermelők támogatására 2005-ben vezetett be kötelező átvételi rendszert*. A támogatás nagy lelkű volt (€0,49/kWh, 140 Ft/kWh), ennek következtében minden korábbi elképzelést felülmúlt a napelemes áramtermelő kapacitások telepítésének üteme.
Az olasz kormány a támogatás mértékét később jelentősen visszavágta, majd idén bejelentette: a támogatási rendszer az állami költségvetést évi 6,5 milliárd eurónál jobban nem terhelheti meg.
Tehát a limitet elérve a kötelező átvételi rendszerbe több naperőművet nem fogadhatnak be. Többen ezt az olasz napenergia-iparra nézve katasztrofális hatásúnak vélik, és arra hívják fel a figyelmet, hogy a támogatás nélkül, tisztán piaci alapon nem lesz több –értékelhető mennyiségű- napelemes beruházás. A másik oldal viszont a nagy költséget hangsúlyozza, a naperőművek támogatása egy átlagos olasz családnak évi 120 eurójába kerül.
A 6,5 milliárdot mára elérték, az olasz villamosenergia-rendszerben 16 700 MW napelemes kapacitás működik.
Átszámolva: Olaszország évi 1800 milliárd forintot fordít a napelemes termelők támogatására.
16 700 MW napelem évente mennyi áramot termel? Magyarországon 1 kW napelem termelése évi 1 000-1 100 kWh. Olaszország esetében délebbi fekvése miatt ez kedvezőbb. Átlagosan 1 300 kWh-t feltételezve a teljes olasz napenergia kapacitás termelése évi 22 milliárd kWh.
Összehasonlításként: Paks II is csaknem ennyit termelne meg, és mint tudjuk –tele vele a média- 4 000 milliárdba kerülne. Tehát az atomenergiával EGYSZERI 4 000 milliárdból annyi energiához jutunk, mint naperőművek esetén 20 éven keresztül ÉVI 1 800 milliárdból.
1 800 / 22 = 82 Ft/kWh, ennyi az olasz támogatás értéke.
*az áramszolgáltató a napelemes termelőtől 20 éven át a telepítéskor meghatározott áron köteles a megtermelt áramot átvenni
Források: GSE, reuters, 3, pvmarketresearch